Asiste Halel Getiren Rakip Müdahaleleri
Bu hafta Dia'nın Niang'a attırdığı ilk golün pası hem LİG TV hem de NTV tarafından asist değeri kazanmadı. Muhtemel gerekçe ne? Pastan sonra defansın topa müdahale etmiş olması. İki Kuruluşta da bir refleks var. Eğer pastan sonra rakip oyuncu topa dokunmuşsa asisti vermiyorlar. Adeta rakibin pastan sonra topa dokunmuş olmasını bir tabu haline getirmişler.

Bu doğru bir uygulama mı ? Bence değil. Bu haftanın örneğinden gidersek Dia pası Niang'a mı atıyor? büyük oranda evet. Bu bilinçli bir pas mı ? evet. Defans oyuncusu topa kasıtlı mı vuruyor yoksa top kendisine çarpıyor mu ? ikinci tarif daha doğru. Defans ortayı engellemek için ayağını uzatıyor ve top kendisine çarpıyor. Bu durumda bu pas bir asist olmalı.

Asist konusuyla alakalı her zaman alıntı yaptığım asistin tanımını sitelerinde ayrıntılı şekilde veren 2 çok popüler FF'nin bu tip pozisyonlarla ilgili kuralı şu şekilde :

If during this pass, an opposing player significantly alters the speed or direction of the ball, then no assist is given except if this intervention directly results in an own goal.
http://fantasy.premierleague.com/M/help.mc?category=assists

What happens if an opposition player gets a touch on the ball?
If the last touch is by an opposing defender (accidental or otherwise) and significantly alters the speed or direction of the ball (excluding a goal-line clearance) then the assist is removed and no assist is credited. For example, a cross along the edge of the six yard box, that deflects off a defender, arriving at the feet of an attacking player on the penalty spot, who then scores, would not be deserving of an assist.
http://fantasyfootball.skysports.com/Article.aspx?id=520

Kısaca özetlersek, rakip oyuncunun müdahalesi eğer topun hızını ve yönünü ciddi biçimde değiştiriyorsa - verilen örneğin ifadesiyle altıpasa doğru giden bir pas müdahaleden sonra penaltı noktasına gidiyorsa - asist vermiyorlar, yok değiştirmiyorsa asist veriliyor. Biz de ise bu tip bir kural zaten yazılı olarak yok ama uygulamada pozisyonu değerlendirmeden her rakip müdahaleyi asisti ortadan kaldıran bir durum olarak değerlendiriyorlar ki çok yanlış. İşte normal şartlarda Dia'nın pozisyonu gibi asist olacak pozisyonlar heba olup gidiyor böylece ... Bu tabunun bir şekilde yıkılması lazım ...

NOT : Asist konusundaki tartışmasız favori referans kaynağım transfermarkt.de Dia'ya 2 asisti vermiş bu hafta. http://www.transfermarkt.de/en/issiar-dia/leistungsdaten/spieler_43942.html

0 yorum:

Related Posts with Thumbnails