Asist Düşmanları
"Fantezi Futbolsever için Asisti olmayan gol, sossuz makarnaya benzer" demiş zamanında bir İtalyan düşünür. Fantezi Futbolsever asisti olmayan gollerden bir burukluk, hatta derin bir hüzün duyar. Hatta abartıyorum asisti engelleyen faktörlere karşı bir buğz hali hatta bir düşmanlık hissine gark olabilir seneler geçtikçe. Bu faktörleri Asist Müessesesinin Baş Düşmanları olarak kategorize bile edebilir :


1. Duran Top Golleri
          a. Penaltı Golleri
          b. Frikik Golleri

2. Kendi Kalesine Atılan Goller
Aslında bu sırf asist müessesinin değil tüm Fantezi Futbol camiasının düşmanı. Bir gol KK olarak vuku bulmuşsa ne gol puanından ne de asistten söz etmek mümkün olabiliyor.

3. Kaleciden veya Direkten Döndükten Sonra Ağlara Gönderilen Goller
         a. Kaleciden Dönen
         b. Direkten Dönen

4. Bireysel Performans Golleri
Çalımlar veya solo driplingler neticesinde oluşan, futbolcunun tamamen kendi çabasıyla atılan goller

5. Pası Rakipten Gelen Goller
Kaleci veya Defansın atağı savuşturma çabası sonucu şekillenen goller


Bu 5 düşmanın hepsi de İtilaf Kuvvetleri gibi bu hafta oyunumuzu istila ettiler. Oysaki hafta asist yönünden ne güzel başlamıştı. Haftanın ilk maçı olan Trabzon-Manisa maçında atılan 4 golün tamamı asistli gollerdi. Ama 2. maç tam bir kabus oldu. Ankaragücü'nün Kasımpaşa'yı 3-0 yendiği maçta attığı 3 gol de asist düşmanıydı. Önce Vittek'in şutunda kaleciden dönen topu Metin Akan ağlara yolladı (3.a.), sonra Sapara'nın direk frikik golü geldi (1.b.), en son da Kasımpaşalı defans Luis Santos'un kk golü (2.) Nispet yapar gibi her kategoriden birer tane ...

Kalan 4 ve 5 numaralı düşmanlar da vakit kaybetmeden kendilerini gösterdiler. Önce Ayhan türlü türlü hareketler yaptıktan ve yaklaşık 15 saniye topu ayağında tuttuktan sonra (düşünün; pası kimin vermiş olduğunu bile unuttuk.) garip bir bireysel performans golü (4.) attı  Sonra 3.a. yine ortaya çıktı. Necati'nin kaleciden dönen şutunu boş kaleye Djeheoua gönderdi. Karabükspor maçında Hakan Özmert'in attığı gol defansın topu uzaklaştırma gayesinin neticesindeki pastan (5.) geldi. Hatta Emenike'nin attığı ilk golü de bu kategoriye sokabiliriz. Lig Tv Cernat'a asisti vermiş olsa da Ntv'nin bu asisti vermeme sebebi Emenike'nin topla buluşmasından evvel defans oyuncusu tarafından bir müdahalenin yapılmış olmasıydı.

FB-BJK maçında da düşmanlar baş roldeydi. Aynı pozisyon içinde önce Zapo'nun topu uzaklaştırmaya çalışırken kafası (5.) sonra direkten dönüp de Niang'ın önüne düşen top (3.b.) Hafta nihayete ermekteyken 1.a. kod adlı asist düşmanı eksik kalmıştı sadece ama çok geçmeden o da boy gösterdi : Guti penaltı golüyle asistseverlere selam çaktı ...

Tüm asist düşmanlarının boy gösterdiği bu haftada kendi tasarımımız olan bu t-shirtü bu asistsiz gollerin müsebbibi olan futbolcularımıza yolluyoruz. Lütfen yorumlara açık adreslerini belirtsinler ...

Further Reading

4 yorum:

Engin Gürses | 22 Eylül 2010 17:58

Luis Santos

Pera Palas Oteli Oda No : 342 (Agatha Christie'nin kaldığı odanın yan odası)

KASIMPAŞA/İSTANBUL

Futbo.Net | 22 Eylül 2010 19:25

aslında 1. maddedeki penaltı gollerinde, penaltıya sebebiyet verdiren oyuncuya asist yazılabilir. yurtdışında birçok sitede böyle yapılıyor. zira golde, penaltıyı atandan bile çok payı var bu adamların. (örneğin fb-bjk maçında guti'nin penaltı golünde bobo'ya asist yazılmalı bence)

2. maddedeki kendi kalesine atılan gollerde de rakip takım oyuncusundan önce kaleye doğru şutu çeken ya da ortayı yapan oyuncuya asist yazılabilir. -ki golde en büyük payı olan adamlar onlar çünkü. (tabi recep çetin gibi kendi kalesine rövaşatayla gol atmıyorlarsa:)

kuzen larry | 23 Eylül 2010 15:27

Bence de penaltı yaptıran oyuncuya asist yapmış muamelesi çekmek lazım.

Bir de konu dışı olacak
ama maçın tek golünü atan adama da ekstra puan verilmesi gerektiğini düşünüyorum. Ntv dünya kupasında uygulamıştı sanırım bu sistemi.

Engin Gürses | 23 Eylül 2010 16:39

geçen sene turkcell süperligde vardı bu. maçı kazandıran gole ekstradan puan vardı. sırf 1-0 'a değil de tek farklı biten tüm gollere aynı uygulamayı yapıyorlardı ve akstaradn puıan veriyorlasrdı. güzel bir uygulamaydı.

Related Posts with Thumbnails